منظور از دوره کاری کمپرسور باد چیست و چه اهمیتی دارد؟

منظور از دوره کاری کمپرسور باد چیست و چه اهمیتی دارد؟

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۵ دقیقه

میزان دوره کاری کمپرسور باد از پارامترهایی است که چنانچه اهمیت پیدا کند، انتخاب یک کمپرسور مناسب برای کاربر را مشکل می کند. با نیک تیک همراه باشید.

 

منظور از دوره کاری کمپرسور باد چیست و چه اهمیتی دارد؟

 

دوره کاری کمپرسور باد چیست؟

اصطلاح دوره کاری (DUTY CYCLE) کمپرسور باد بیان می کند که چه مدت زمان یک کمپرسور باد میتواند کار کند و چه مدت باید استراحت کند و بطور کلی نشان دهنده میزان توانایی موتور در انجام کار سنگین است.

به عوان مثال اگر مدت زمان یک ساعت را در نظر بگیریم، کمپرسوری که دوره کاری آن ۳۰ درصد است بدین معنی است که در طول یک ساعت، می تواند ۲۰ دقیقه کار کند و ۴۰ دقیقه بعدی را باید استراحت کند. (البته بطور تقریبی)

پس معنی ساده دوره کاری این است که یک کمپرسور چقدر می تواند کار کند و پس از آن به چه مقدار استراحت نیاز دارد.

 

منظور از دوره کاری کمپرسور باد چیست و چه اهمیتی دارد؟

روش تعیین دوره کاری کمپرسور

روش استاندارد تعیین دوره کاری کمپرسور در اکثر اوقات، انجام آزمایش در دمای محیط ۲۲ درجه سانتیگراد (۷۲ درجه فارنهایت) و در فشار ۱۰۰ PSI کمپرسور می باشد.

در ادامه با چند مثال، مطلب شفاف تر می شود. برای آسان تر شدن موضوع، بازه زمانی را یک ساعت در نظر می گیریم.

  • کمپرسوری که دوره کاری آن ۱۰۰ درصد است (استفاده بی وقفه)، می تواند بدون محدودیت زمانی به کار خود ادامه دهد و هیچ نیازی به استراحت ندارد. این کمپرسورها معمولا دارای سیستم روغن کاری بوده و از قطعات بزرگ و بادوام تشکیل شده اند.

 

تولید کنندگان توصیه می کنند که برای افزایش طول عمر موتور کمپرسور، کاربر دوره کاری را ۵۰ درصد در نظر بگیرد.

 

  • کمپرسورهایی که دوره کاری ۷۵ درصد دارند می توانند ۴۵ دقیقه کار کنند و پس از آن ۱۵ دقیقه استراحت کنند. این میزان دوره کاری، زمان کافی برای کار در اختیار کاربر می گذارد و مدت غیر فعالی خیلی کم است. این کمپرسورها یک گزینه خوب برای حرفه ای ها و کسانی که از ابزارهای با مصرف باد زیاد استفاده می کنند، می باشد. (خروجی CFM بیشتر)
  • کمپرسورهای با دوره کاری ۵۰ درصد، نیم ساعت می توانند کار کنند و به همین میزان هم باید استراحت کنند. این کمپرسور برای ابزارهای با مصرف باد زیاد پیشنهاد نمی شود. اما اگر تصمیم دارید که از این کمپرسورها استفاده کنید، بهتر است که در زمان های کوتاه از آن استفاده کنید تا مجبور نشوید مدت زیادی صبر کنید که کمپرسور دوباره پر شود.
  • کمپرسوری با دوره کاری ۲۵ درصد، حدود ۱۵ دقیقه کار می کند و ۴۵ دقیقه باید استراحت کند. این کمپرسور اصلا مناسب ابزارهای پرمصرف نبوده و بسیار مناسب ابزارهایی است که به شلیک های کوچک هوا نیاز دارند و نه جریان دائم.

 

منظور از دوره کاری کمپرسور باد چیست و چه اهمیتی دارد؟

 

دوره کاری کمپرسور چه زمانی مهم است؟

دوره کاری کمپرسور زمانی اهمیت پیدا می کند که ابزار مورد استفاده حجم زیادی هوا مصرف کند و یا بطور مداوم و بی وقفه کار کند. در غیر این دو حالت، دوره کاری کمپرسور، پارامتر مهمی نخواهد بود. اینطور نیست که همه تولید کنندگان کمپرسور، میزان دوره کاری محصول خود را اعلام کنند. ماکیتا پیشنهاد کرده که کاربر، دوره کاری ۵۰ درصد را در هنگام استفاده از کمپرسورهای این شرکت در نظر بگیرد.

درکمپرسورهای پیستونی اطلس کوپکو، در انتهای شماره سریال کمپرسور که روی پلاک موتور آن قید شده است، حرف ‘ S ’ انگلیسی آمده است. در اکثر کمپرسورهای پیستونی کوچک این شرکت، دوره کاری برای بازه زمانی ۱۰ دقیقه قید شده است، مگر اینکه به بازه زمانی دیگری اشاره شده باشد. پس اگر در انتهای شماره سریال کمپرسور عبارت ‘ S3-75 ‘ حک شده باشد، ‘ S3 ‘ یعنی بازه زمانی ۱۰ دقیقه فرض شده و ۷۵ بدین معنی است که دوره کاری کمپرسور ۷۵ درصد است، یعنی در مدت ۱۰ دقیقه، کمپرسور ۷.۵ دقیقه می تواند کار کند.

 

چنانچه مدت زمان استفاده از کمپرسور بیش از دوره کاری شود، چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ اطلس کوپکو: کمپرسور شما دچار مشکل می شود. به دلیل داغ شدن بیش اندازه، پیستون در داخل محفظه اش گیر می کند و یا موتور از کار می افتد.

 

بررسی کمپرسورهای موجود در بازار

با بررسی انواع کمپرسور های مطرح در بازار و میزان دوره کاری آنها، نتایج زیر بدست آمد:

 

کمپرسورهای سیار

 

منظور از دوره کاری کمپرسور باد چیست و چه اهمیتی دارد؟

 

دوره کاری اکثر این کمپرسورها ۵۰ درصد است. این دوره کاری توسط اکثر تولید کنندگان پیشنهاد شده است و دلیلش هم قابل حدس است، هدف تولید کنندگان افزایش طول عمر کمپرسور تا حد ممکن است.

 

کمپرسورهای غیر متحرک

 

منظور از دوره کاری کمپرسور باد چیست و چه اهمیتی دارد؟

 

تنوع دوره کاری در این نوع کمپرسورها بیشتر از نوع سیار است. بعضی از تولید کنندگان دوره کاری ۵۰ درصد را برای محافظت از موتور پیشنهاد نموده اند. دیگر تولید کنندگان نیز دوره کاری ۷۵ درصد را مجاز دانسته اند.

 

منظور از دوره کاری کمپرسور باد چیست و چه اهمیتی دارد؟

 

جمع بندی نهایی

  • یک کمپرسور با دوره کاری ۱۰۰ درصد می تواند جریان هوای ثابتی را ارائه دهد، یعنی جریان هوایی با یک فشار مشخص (PSI) و یک حجم خروجی مشخص (CFM). حتی یک کمپرسور با دوره کاری ۱۰۰ درصد هم در صورت استفاده از ابزار بادی با PSI و یا CFM زیاد، بیش از توانش از آن کار کشیده شده و صدمه می بیند.
  • بخاطر بسپارید که هرقدر به کمپرسور خود آسان بگیرید، همانقدر بیشتر عمر می کند. با استراحت دادن به کمپرسور، عمر این ابزار و موتورش افزایش می یابد.
  • دوره کاری قید شده در کمپرسور در شرایط استاندارد بوده که قبلا توضیح داده شده است. پس اگر در هوای گرم تر و یا سردتر، این ابزار را بکار گیرید، میزان دوره کاری مجاز تغییر کرده و در اکثر اوقات کاهش می یابد.
  • اکثر مواقع دلیل خرابی کمپرسور، داغ شدن بیش از حد آن است که بخاطر تقلای بیش از حد موتور پیش می آید، همچنین جابجایی بیش از حد آن از مکانی به مکان دیگر. کمپرسورهای بزرگتر، مخزن حجیم تر و دوره کاری بالاتری دارند و همچنین CFM بیشتری تحویل می دهند و خلاصه اینکه بهترینند، اما در عوض گرانترین نیز می باشند.

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

1 دیدگاه در “منظور از دوره کاری کمپرسور باد چیست و چه اهمیتی دارد؟

  1. سلام می خوام یک کمپرسور باد دست دوم ایرانی هواکوب رو بخرم به نظرتون باید وقتی که میخرم به چه چیزایی دست مشتری دقت کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , ,