اگر کار شما به یک سنباده نواری که از آن دود خارج میشود و یا یک اره فارسی بر که در حال جیغ کشیدن است، ختم شده باشد، می دانید که خرابی ابزار مشکلی نیست که آسان فرض شود. در این مقاله قصد داریم با معرفی ۵ علامت خطر ، اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی را ساده تر کنیم.

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۶ دقیقه

مانند اکثر تجهیزاتی که کار سنگین انجام می دهند، ابزارهای برقی دچار فرسودگی و استهلاک ، خرابی و مشکلات الکتریکی می شوند. حتی اگر ابزار به بهترین نحو استفاده شده و نگهداری شود ، باز هم ممکن است از کار بیافتد و نیاز به بازرسی فوری و احتمالا تعمیر داشته باشد. اگر کار شما به یک سنباده نواری که از آن دود خارج میشود و یا یک اره فارسی بر که در حال جیغ کشیدن است، ختم شده باشد، می دانید که خرابی ابزار مشکلی نیست که آسان فرض شود. در این مقاله قصد داریم با معرفی ۵ علامت خطر ، اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی را ساده تر کنیم. با نیک تیک همراه باشید.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

با این وجود، با کمی بررسی دقیق، شما می توانید دلیل ایراد را تشخیص داده و اقدام بعدی را تعیین کنید. حال به بررسی ۵ علامت خطر در ابزار و چگونگی بازرسی صحیح آن برای انجام تعمیرات می پردازیم.

به یاد داشته باشید قبل از هرگونه اقدام جهت تشخیص ایراد احتمالی ابزار، مطمئن شوید که آن را از پریز برق جدا کرده اید.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی

 

۱- ابزار روشن نمی شود!

 • اگر ابزار شما روشن نشده و شروع به کار نکند، می تواند نشان از ایراد مهم الکتریکی نظیر خرابی قطعه باشد که نیاز به تعمیر ابزار یا تعویض قطعه خراب است.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

 • کار را با بررسی کلید برق ابزار و اتصالات آن شروع کنید و مطمئن شوید که ایرادی وجود ندارد، چرا که صدمات ناشی از آب و حرارت می توانند در کار نکردن ابزار تقصیر داشته باشند. با استفاده از یک مولتی متر می توانید ولتاژ را در ابزار خود تست کنید و حرکت انرژی الکتریکی را در سیم، کلید و قطعات ابزار تشخیص دهید.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

 • تجمع گرد و خاک در داخل یک ابزار می تواند از کار کردن ابزار جلوگیری کند. پس ذغال ها و فنرها جاییست که در قدم بعدی باید چک شود. قسمت ذغال ها بطور کامل شامل اتاقکی که در انتهای موتور بوده و ذغال ها و فنرها در آن قرار دارد و الکتریسیته را به موتور منتقل می کند، ممکن است به مرور زمان فرسوده و یا کوتاه شود. استهلاک ذغال ها را بررسی نموده و در صورت نیاز آنها را تعویض نمایید.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

 • سیم برق خراب هم می تواند یک ابزار را در حین انجام وظیفه از کار بیاندازد و این ایراد قابل رویت بوده و سیم را می توان تعویض نمود. پیچ خوردگی، شکاف و قطعی ها در سیم، ممکن است جریان برقی را که به کلید ابزار میرود، قطع کند و این مشکل را می توان با استفاده از یک مولتی متر تشخیص داد، چرا که این ابزار می تواند خرابی سیم را به آسانی معلوم کند.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

۲- ابزار جان ندارد!

ابزار شما روشن می شود اما قدرت آن بقدری کم است که شاید شما ترجیح دهید به عنوان مثال از پیچ گوشتی دستی، کمان اره و یا تلمبه پایی استفاده کنید. هنگامی که ابزار دستی شما سرعتش کاهش یابد و دلیل آن، کمی شارژ باطری نباشد، محتمل ترین دلیل می تواند فرسوده بودن ذغال های کهنه ابزار باشد که باید تعویض شود. ذغال های کربنی، بلوک های کوچک کربن می باشند که جریان الکتریسیته را به موتور انتقال داده و همانطور که اشاره شد، با استفاده از ابزار، به مرور زمان مستهلک می شوند. اگر توان ابزار شما در حال کاهش بوده و سرعت و قدرتی را که انتظار می رود، ارائه نمی دهد، می تواند نشانگر رسیدن زمان تعویض این قطعات و تعمیر ابزار باشد.

 

 • همچون زمانی که ابزار روشن نمی شود، ذغال های کربنی را از لحاظ داشتن هرگونه سایش و فرسودگی زیاد و یا نشانه صدمه دیدگی بررسی کنید.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

 • اما اگر ذغال ها سالم هستند، ممکن است کموتاتور ابزار یا سایر قطعات مرتبط صدمه دیده باشند. تغییر رنگ، رسوب و یا عایق ذوب شده در قطعات، نشانه های وجود ریشه ایراد در آنها می باشد.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

۳- بوی سوختگی!

موتورهای که بد کار می کنند، هنگامی که ایرادی وجود دارد، میل به تولید بوی سوختگی کاملا واضح دارند. در حالی که دوران و چرخش انجام می شود، ناگهان ابزار از کار می افتد و فقط بوی بدی از آن  می آید.

 • تشخیص علت این بو بستگی به طول عمر، مدل و کاربرد ابزار شما دارد. اگر ابزار شما دارای تسمه است، نظیر سنباده و رنده، اولین چیزی که باید چک شود تسمه می باشد.
 • اگر تسمه ابزار پاره یا خراب شود، بوی بد، این اتفاق را به شما لو می دهد و ابزار شما دیگر کار نخواهد کرد، اگر چه موتور همچنان کار می کند.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

 • در صورت استشمام این بو در ابزارهای دیگر همچون اره برقی، شاید لازم باشد بررسی کنید که آیا خازن ها باید تعویض شوند.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

 • دلیل دیگر این بو می تواند داغ شدن بیش از حد ابزار باشد. موتورها در زمان استفاده، حرارت زیادی تولید می کنند. اگر یک موتور به مدت طولانی و یا خیلی سنگین کار کند، ممکن است ابزار بیش از اندازه داغ شده و تولید بوی سوختگی کند. برای اینکه به بهترین نحو از ابزار خود محافظت کنید، بلافاصله هر ابزاری را که بوی سوختگی می دهد خاموش کنید و اجازه دهید تا ابزار نیم ساعت استراحت کند و پس از آن به جستجوی تشخیص ایراد بپردازید.

 

۴- صدای جیغ شدید!

استفاده از ابزار برقی معمولا صدای بلندی تولید می کند. با این حال گاهی اوقات ابزار برقی شروع به ایجاد صدای جیغ بلند می کند. این صدا بالاتر و مافوق صدای “هام” تولید شده توسط دریل چکشی برقی شما است.

 • اگر ابزار شما شروع به تولید چنین اصواتی نمود، در ابتدا مطمئن شوید که ابزار شما به درستی روغن کاری شده است.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

برای این منظور می توانید قسمت نگهداری ابزار را در کتابچه تولیدکننده آن دیده و بهترین روش مداومت در روغن کاری ابزار خود را در آن بیابید.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

 • یک راهنمایی ساده دیگر برای مشکل صدای جیغ ابزار، بررسی گیربکس آن می باشد. اگر ابزار شما دارای سیستم چپ گرد و راست گرد باشد ( همانطور که اکثر دریل های برقی قادر به انجام این کارند)، ممکن است کلید مخصوص تغییر جهت دوران، در چرخ دنده ها گیر کرده باشد، به آرامی کلید فوق را به عقب جلو حرکت دهید و بعد با روشن نمودن دریل نتیجه را بررسی کنید.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

۵- جرقه و دود!

اگر ابزار برقی شما شروع به انتشار دود و جرقه نمود، بلافاصله آن را خاموش کنید. هرگز به استفاده از ابزاری که دود و جرقه تولید می کند ادامه ندهید. ابزار را به کناری گذاشته و اجازه دهید خنک شود، قبل از آنکه به تشخیص و یا تعمیر ابزار اقدام کنید.

 • همین که ابزار سرد شد، ورود هرگونه گرد و خاک و یا براده را به داخل ابزار بررسی کنید. خاک اره، براده و ذرات دیگر که اغلب در محیط کارهای سنگین در هوا پرواز می کنند، می توانند وارد قسمت تهویه ابزار شما شده و سبب تولید جرقه و دود شوند.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

 • اگر سوختن ذرات خارجی تمام شد، شاید لازم باشد پوشش ابزار را باز نموده و صدمات ناشی از حرارت سوختن را بررسی کنید.

 

بهترین راه حل برای تعمیر ابزار های برقی و رفع ایراد آنها همان پیشگیری اولیه می باشد. همواره سفارش های تولیدکننده در مورد بهترین راه های نگهداری ابزار برقی را عمل کنید. پیگیری برنامه سرویس های منظم جهت نگهداری ابزار معمولا بهترین راه برای پیشگیری از آغاز ایرادهای ممکن است.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

بسیاری از ایراد های رایج در ابزارها با بررسی ها و تنظیمات ساده قابل حل است تا زمانی برسد که ابزارهای ارتقاء یافته جدید برای نیازهای شرکت شما در دسترس شود.

 

اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 

 

 

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

12 نظر برای “اشکال یابی و تعمیر ابزار برقی ، ۵ علامت خطر و معنی آنها

 1. سلام روز بخیر
  یک سوال
  دریل رونیکس رو امروز خریدم و وقتی به برق وصل میکنم یک جریان ضعیفی باعث حرکت دریل میشه و یک صدای وز وز خفیفی تولید میکنه. زمانی که به چپ گرد یا راست گرد تغییر وضعیت میدم اولش یه چرخش کوتاه به اون جهت داره و فقط در حالت وسط که چپ گرد و راست گرد نیست، دریل خاموش میشه و حرکت اضافی نداره و سر و صدای وز وز قطع میشه.
  بفرمایید مشکل از چیه؟
  این طبیعیه؟؟

  1. با سلام و احترام خدمت شما ، باید ابزار شما توسط کارشناسان شرکت رونیکس بررسی بشه ، میتونید مشکلتون رو از طریق تماس با مرکز خدمات این شرکت به شماره ۶۱۹۰۴-۰۲۱ مطرح کنید.
   موفق و پیروز باشید.

 2. با سلام و خسته نباشید چکش تخریب ۱۵ کیلویی دارم اولش که روشن میشه ضربه داره بعد ۲ ثانیه ضربه قطع میشه باز موقع خاموش شون میزنه چیکارش کنم من خودم تعمیرکارم ولی موندم ممنون

 3. با سلام . فن ۲۴ ولت دارم زغال ان تعویض کردم.اپس از ۲ دقیقه کار جا زغالی داغ و بو دود از ان خارج میشود . ایا زغال مخصوصی نیازه ؟ من زغال جارو برقی ۲۲۰ ولت انداختم . ممنون میشم راهنمایی کنید .
  کلکتور سالمه

  1. باسلام اگر سیم اتصال برق به ذغال با کابلشو و پیچ هست احتمالا پیچ یا پرچ کابلشو شل و آمپر میکشه اما اگه لحیم شده و قلع مردگی نداره ۲ امکان هست یا جنس ذغال کربن خالص نیست و درجه ۳به بالاست اونم باز آمپر کشیدن داره و اگه مطمئنی جنسش خوبه روی کانکتور روتور(قسمت اتصال سیم پیچ ها که معمولا شمشه های مسی قطعه قطعه ) دقیق جایی که سر ذغالها برخورد دارن را با پوستی خیلی نرم و بعد با پارچه تمیز چرب نباشه پرداخت و تمیز کنید

   1. سلام دریل توسن دارم ذوغالشو تازه عوض کردم جرقه میزنه یه نم بوی سوختگی میده آیا ممکن ارمچرش نیم سوز شده باشه ممنونم

 4. با سلام و احترام
  یک سشوار صنعتی بوش دارم و فنش از کار افتاده وقتی بردش را بررسی کردم دیدم ولتاژ سر دیودهای قبل از وایرهای سر فن نمی آید لطفا راهنمایی ام کنید، بل سپاس.

 5. سلام خسته نباشید . دریل من سیم پیچی چسبیده به کنتاکتور آرمیچر وقتی روشن میکنم شعله آبی آتش ایجاد میشه و دود میکنه . رزین هاشم خورده شده و ترک خورده فقط همون قسمت میخاستم کمکم کنید بفهمم باید چیکارش کنم خوب بشه ممنون میشم

 6. سلام ،سنگ سنباده محک۱۲۵خریدم برای نگین تراشی ،بعداز۱۰دقیقه روشن ماندن بدنه اش زیاد داغ میشود ،تعمیرکاربعدازچک کامل میگوید سالم است،پس چراداغ میشود،لطفا راهنمایی ام کنید،متشکرم.

 7. سلام،نیک تیک جان،اگر جواب یعقوب دهقان رادررابطه باداغ شدن بدنه سنگ سنباده رابدید ممنون میشم،خیلی احتیاج به راهنمایی دارم ممنون.

 8. سلام دستگاه چکش تخریب دارم که صدای وره می ده و راه نمی افته یعنی عمل چرخش انجام نمی گیره

 9. سلام وقت بخیر دستگاه اور فرز رو وقتی روشن میکنم دور دستگاه کم و زیاد میشه مخصوصا وقتی روی دور بالا باشه زغال رو هم عوض کردم ولی درست نشد ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,