انتخاب ابزار دستی عایق مناسب برای کار با برق ولتاژ بالا

انتخاب ابزار دستی عایق مناسب برای کار با برق ولتاژ بالا

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۲ دقیقه

سوالی که زیاد می شنویم این است که آیا برای کار برقی حتما باید از ابزار دستی عایق استفاده کنیم و یا اینکه چه ابزاری مناسب کار با برق ولتاژ بالا است؟ برای انجام هر نوع کار برقی ، ابزار دستی دارای عایق به شدت توصیه می شود و حتی بسته به نوع کار ممکن است به عنوان یک الزام به حساب بیاید. در ادامه با نیک تیک همراه باشید.

انتخاب ابزار دستی عایق مناسب برای کار با برق ولتاژ بالا

 

استفاده از انواع مختلف ابزارهای عایق برای ولتاژهای مختلف

بخاطر داشته باشید این که انبردست و پیچ گوشتی معمولی دسته با عایق پلاستیکی دارند ، لزوماً کاربر را در مقابل تماس با یک جریان الکتریکی ولتاژ بالا و شوک الکتریکی محافظت نمی کنند. ولتاژ بالا می تواند در امتداد هسته فولادی ابزار حرکت کند و به سرعت از طریق آن دسته پلاستیکی نازک به کاربر منتقل شود. پس باید برای کار با هر ولتاژی ابزار مناسب با کار خود را به درستی انتخاب کنید.

 

انتخاب ابزار دستی عایق مناسب برای کار با برق ولتاژ بالا

 

همچنین ابزارهای عایق بندی شده فقط با یک لایه عایق در دسته آنها پوشیده نمی شوند. بلکه آنها از نوک تا انتهای دسته عایق بندی می شوند تا در برابر ولتاژهای خطرناک محافظت کنند. این نوع ابزارها شما را از تماس تصادفی با سیمهای آزاد دارای ولتاژ به اندازه ۱۰۰۰ ولت AC یا ۱۵۰۰ ولت DC محافظت می کند.

 

چه موقع باید از ابزار دستی عایق برای کار با برق استفاده کنیم؟

اگر فقط روی سیم کشی ولتاژ پایین کار می کنید ، ممکن است به ابزار دستی عایق کاری شده احتیاج نداشته باشید. اما اگر به عنوان یک برقکار حرفه ای فعالیت می کنید ، ابزار دستی عایق کاری شده قطعاً باید در کیف ابزار شما باشد ، چرا که هر زمان ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که حتی بدون هیچ گونه تقصیری در مورد خود شما یک سیم داغ شود و مجبور شوید از آن ابزار استفاده کنید.

 

انتخاب ابزار دستی عایق مناسب برای کار با برق ولتاژ بالا

 

سخن آخر…

حتما برچسب های روی ابزار را بخوانید ، ابزارهای دستی دارای عایق الکتریکی به طور واضح برچسب خورده می شوند که یک سطح خاص از ولتاژ را محافظت می کنند. ابزار دستی عایق بندی شده دو لایه عایق دارد و باید مطابق با استاندارد جهانی ASTM F1505 باشد. ابزارهای دستی با عایق مناسب معمولاً قیمت بیشتری دارند اما قطعاً این اختلاف قیمت ارزش محافظت جان شما را دارند. در ضمن قبل از شروع هر کار الکتریکی ، همیشه جریان را بررسی کنید و قبل از دست زدن به سیم های ضخیم مشکوک به جریان بالا مطمئن شوید که مدارهای الکتریکی متصل به آن سیم خاموش باشند.

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها: , ,