چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۶ دقیقه

فصل تعطیلات رسیده و شما یک دریل جدید خریده اید. شاید اولین دریل شارژی باشد که تا کنون داشته اید و یا اینکه در قیاس با دریل قدیمی پدر که ۳۰ سال کار کرده ، بسیار پیشرفته تر است. در این مطلب چگونگی تنظیم کلاچ دریل را بررسی می کنیم. با نیک تیک همراه باشید.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

در حالیکه با احتیاط دریل نو را از جعبه در می آورید و با خود عهد می بندید که از آن بخوبی مراقبت خواهید کرد، شروع به بررسی جزئیات آن می کنید. خیلی از دریل ها دارای تنظیمات برای داشتن چند سرعت مختلف اند و این بسادگی قابل درک است. همچنین اکثر دریل های گران قیمت، دارای یک طوق در گردن خود می باشند که تا ۲۰ حالت و یا حتی بیشتر تغییر وضعیت دارد. این حالت ها همان تنظیمات کلاچ دریل می باشد. بیایید نگاهی به اهمیت این ویژگی و نحوه استفاده بهتر از آن داشته باشیم.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

کلاچ دریل چه کاری انجام می دهد؟

اکثر ما با روش کار کلاچ در اتومبیل آشنا هستیم، وظیفه کلاچ درگیر کردن و یا جلوگیری از درگیر شدن محرک با چرخ ها است. تنظیمات کلاچ دریل شما نیز به همین شکل کار می کند. وقتی که شما شستی دریل را فشار می دهید، دریل تمام گشتاوری را که در توان دارد به پیچ منتقل می کند. با تنظیمات کلاچ، شما به دریل می گویید که چه مقدار گشتاور تا زمانی که به موتور متصل است، تولید کند.

 

توضیحی در مورد گشتاور

شاید گشتاور کمی شما را سردرگم کرده؟ ۲ روش اساسی برای سنجیدن قدرت دریل وجود دارد: سرعت و گشتاور. معنی واضح سرعت این است که دریل به چه تندی مته را دوران می دهد. اما گشتاور یعنی میزان زوری که به سرعت دریل اعمال می شود. برای چرخاندن پیچ به سرعت نیاز است، اما برای ادامه این چرخش ، هنگامی که نیاز به مبارزه با نیروی بازدارنده اصطکاک دارید، این گشتاور است که به کمک شما می آید.

 

چه نیازی به استفاده از کلاچ دریل داریم؟

استفاده از تنظیمات کلاچ، کنترل عمق نفوذ پیچ در قطعه کار را برای شما میسر می کند. در کار های داخل ساختمان، این ویژگی بسیار اهمیت پیدا می کند.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

در هنگام نصب دیوارهای کاذب گچی، لازم نیست که پیچ بطور کامل در دیوار فرو برود.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

تنظیم کلاچ برای عدم آسیب به تزئینات و ظریف کاری ها

تزئینات و ظریف کاری نیز باید با احتیاط نصب شود و گشتاور بیش از اندازه دریل. به ظاهر آنها صدمه نزند. نجارها هنگامی که قصد بستن پیچ های کوچک را دارند و نمی خواهند پیچ ها را با دست سفت کنند، تنظیمات کلاچ برایشان بسیار جذاب تر خواهد بود.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

به عنوان مثال هنگام ساخت سکوی چوبی برای یک ویلا، درجه بالاتر از متوسط کلاچ برای بستن پیچ ها استفاده می شود. چرا که بهتر است پیچ ها داخل چوب فرو رفته و کمی زیر سطح آن قرار گیرند. همینکه کلاچ را به درجه مناسب تنظیم کنید، دیگر بستن مکرر پیچ ها تا عمق صیحیح، کار آسانی خواهد بود.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

تنظیم کلاچ هنگام بستن پیچ در مواد سخت

هنگام بستن پیچ در مواد سخت نظیر الوارهایی که با فشار تقویت شده و یا چوب های سفت جنگلی، کلاچ دریل، خدمتی از نوع دیگر را به شما ارائه می دهد. در این حالت، تنظیم صحیح کلاچ از هرز شدن سر پیچ و در رفتن پیچ گوشتی جلوگیری می کند.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

زمانی این مشکل پیش می آید که پیچ در قطعه کار گیر کند و دریل همچنان به چرخش خود ادامه دهد. در این حالت کانال های سر پیچ صدمه می بیند و سفت یا باز نمودن پیچ، بسیار مشکل می شود.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

گاهی اوقات هم نیازی به کاهش گشتاور موتور از حالت حداکثر نیست. به عنوان مثال در زمان دریل کاری با مته، گازورزنی با مته گازور و کار با گردبر، تنظیم کلاچ، بیشترین گشتاور را باید ارائه دهد.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

در بعضی از دریل ها شکل مته در بالاترین درجه کلاچ حک شده، اما در بعضی دیگر، بیشترین عدد در انتها، نشانگر بیشترین گشتاور ممکن است.

 

برای قطعه کار مورد نظر، کلاچ دریل را چگونه تنظیم کنیم؟

تنظیم کلاچ بخودی خود کار آسانی است. برای گشتاور کمتر، پیچ کلاچ را به سمت عدد کمتر و برای گشتاور بیشتر به سمت عدد بیشتر بچرخانید. اگر ماده ای را که قرار است روی آن کار کنید، برای شما آشنا نیست، بهترین حالت شروع با گشتاور کم و بعد افزایش آن تا میزان صحیح است. دیوارهای گچی کاذب و پیچ های کوچک را می توان با کمترین مقدار گشتاور آغاز نمود. برای بستن پیچ های قطورتر و درشت تر، می توانید با گشتاور متوسط کار را شروع کنید.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

اما برای پیچ های درشت که سر شش گوش دارند، ممکن است لازم باشد از بالاترین میزان گشتاور استفاده کنید. در نهایت اینکه شاید لازم شود چند بار گشتاور را کم یا زیاد کنید تا به مناسب ترین گشتاور دست یابید.

سوالی که در شروع کار بواقع باید پرسیده شود این است که آیا ممکن است با گشتاور بیش از حد، قطعه کار صدمه ببیند؟ جواب بله است. پس کلاچ را پایین تر از حدی که فکر می کنید لازم است، تنظیم کنید و در ادامه کار، در صورت نیاز مقدار آن را افزایش دهید تا تنظیم شود. شاید به اندازه بستن چند پیچ طول بکشد تا تنظیم صحیح حاصل شود، اما با رعایت این احتیاط، سرخورده نخواهید شد و در آخر، نتیجه عالی بنظر خواهد آمد.

 

آیا میتوان کلاچ دریل را روی یک حالت گذاشته و همواره استفاده نمود؟

بسیاری از کاربران نه نیاز دارند و یا نه می دانند که کلاچ دریل چگونه کار می کند. فقط آن را در حالت بیشترین گشتاور تنظیم نموده و استفاده می کنند. شما هم اگر نگران صدمه به قطعه کار و یا خود پیچ نیستید، همین کار را بکنید. اما اگر می خواهید از تمیزی کار نهایی و شسته رفته بودن آن مطمئن شوید، آنوقت تنظیمات کلاچ دریل را بسیار مفید خواهید یافت.

از طرف دیگر، بعضی از کاربران، تنظیم نبودن کلاچ دریل خود را تشخیص نداده و هنگامی که صدای کلیک کلیکی که نشان دهنده جدا شدن دریل از موتور است را می شنوند، به اشتباه تصور می کنند که دریل زور کافی ندارد و یا خراب است.  در حالی که دلیل این امر فعال شدن کلاچ است.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

تنظیمات کلاچ در دریل های مختلف

اشاره به این مطلب هم مهم است که تنظیمات کلاچ دریل های مختلف ، استاندارد خاصی ندارد. قدرت عدد ۶ در کلاچ دریل ریجید ۱۲ ولتی شبیه سایر دریل های ۱۲ ولتی نیست.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

 

همینطور گشتاور دریل میلواکی ۱۸ ولتی هنگامی که کلاچ روی عدد ۱۰ تنظیم شده است، مشابه سایر دریل های ۱۸ ولتی نیست. شما علاوه بر اینکه در زمان تغییر نوع قطعه کار و یا پیچ نیاز به تنظیم کلاچ دارید، اگر لازم شد که دریل را عوض کنید، باید خودتان را نیز تنظیم کنید تا از دریل جدید به درستی استفاده کنید!

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

با تنظیم کلاچ روی عدد یک، گشتاور خروجی با مشکل توانست پیچ سایز ۸ به طول ۲.۵ اینچ را تا مقداری که مشاهده میشود، به داخل الوار بپیچاند.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

تنظیم کلاچ روی عدد ۶ ، پیچ را کمی بیشتر داخل الوار فرو برد.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

عدد کلاچ ۱۳ ، لب به لب کردن پیچ با تخته را نتیجه داد.

 

چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

تنظیم کلاچ روی عدد ۱۴، گشتاوری را تولید کرد که پیچ بطور کامل در الوار فرو رفته و حتی پایین تر از سطح آن قرار گرفت. پس اگر بخواهیم در این الوار با جنس خاص، سر پیچ با سطح الوار تراز شود، کلاچ را روی عدد ۱۳ قرار می دهیم.

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

8 نظر برای “چگونه کلاچ دریل را تنظیم کنیم؟

  1. مطالبتون خیلی واضح وکامل است.مخصوصا برای کسانی که برای اولین بار با چنین ابزاری کار میکنن آموزش خیلی مفیدی بود.ممنون از اطلاعاتتون

  2. دقیقا به همین روش ادامه بدین مطالب خیلی روان هست و فهمش واقعا آسونه خیلی ممنون که وقت میذارید و بدون استفاده کردن از کلمات پیچیده ، خیلی ساده سطح اطلاعات ضروری مردم رو افزایش میدید
    خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,