ساخت خانه بتنی فقط با یک بار بتن ریزی توسط توماس ادیسون!

ساخت خانه بتنی فقط با یک بار بتن ریزی توسط توماس ادیسون!

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۴ دقیقه

در سال ۱۹۰۸ توماس ادیسون مخترع مشهور ایالات متحده اختراعی را به ثبت رساند که هدف آن ساخت خانه بتنی فقط با یک بار بتن ریزی بود. اگر چه این ایده در نهایت به شکست منتهی شد و بسیار فراتر از زمان خود بود، اما تعدادی از ساختمان های بتنی ساخته شده توسط ادیسون، امروزه همچنان سرپا هستند. در ادامه با نیک تیک همراه باشید.

 

ساخت خانه بتنی فقط با یک بار بتن ریزی توسط توماس ادیسون!

 

توماس ادیسون به دلیل اختراعات فراوانی که داشته مشهور است، از جمله آنها می توان به لامپ حبابی، فونوگراف ( گرامافون ) و آپارات اشاره نمود. اما ادیسون در زمینه صنعت بتن آدم شناخته شده ای نیست، در حالی که به شدت با این ماده مشغول بوده است.

 

ساخت خانه بتنی فقط با یک بار بتن ریزی توسط توماس ادیسون!

 

ساخت خانه بتنی فقط با یک بار بتن ریزی توسط توماس ادیسون!

چند خانه بتنی در ایندیانا که توسط ادیسون ساخته شده است.

 

تاسیس شرکت سیمان پورتلند

در سال ۱۸۹۹ ادیسون شرکت سیمان پورتلند را تاسیس نمود. اگرچه این شرکت پیشرفت های مختلفی در زمینه صنعت سیمان داشت، اما همواره در حال دست و پا زدن بود. از نمونه کارهای این شرکت می توان به تامین سیمان برای احداث استادیوم یانکی در سال ۱۹۲۲ اشاره نمود. البته این شرکت چند سال بعد ورشکست شد.

در طی فعالیت این شرکت، ادیسون همچنین ایده ساخت خانه با بتن ریزی را مطرح نمود. این اختراع در سال ۱۹۱۷ به ثبت رسید و به این شکل معرفی شد: “هدف اختراع من احداث ساختمان با مخلوط سیمان و تنها در یک قالب است، تمامی اجزاء ساختمان نظیر دیوارها، سقفها، اتاق ها، وان حمام، کف و غیره همگی از توده یکپارچه مخلوط سیمان ساخته می شود.”

 

ساخت خانه بتنی فقط با یک بار بتن ریزی توسط توماس ادیسون!

خانه بتنی در حال ساخت با روش ادیسون

 

کاربرد اختراع جدید ادیسون

در تئوری، این اختراع منجر به تولید نوع کاملا جدیدی از خانه با مزایای مختلف می شد: ضد آتش، ضد حشرات، نظافت آسان و با قیمتی بسیار مناسب یعنی ۱۲۰۰ دلار برای هر خانه. ادیسون این اختراع را یک راه حل بالقوه برای شهرهایی که دچار مشکل کمبود خانه هستند می دید، که اجازه می داد مردم از محله های فقیرنشین به محله های مسکونی با خانه های بتن ریزی شده ارزان قیمت نقل مکان کنند. برای کمک به این امر، ادیسون تصمیم گرفت تا اطلاعات این اختراعش را بطور کاملا رایگان به سازندگان واجد شرایط اهدا کند.

 

ساخت خانه بتنی فقط با یک بار بتن ریزی توسط توماس ادیسون!

ادیسون در حال نشان دادن ماکت یک خانه بتنی

 

رابطه ی خوب ادیسون با بتن!

ادیسون قبل از این هم تجربه کار با قالب های بتن ریزی را که قابل استفاده مجدد بودند، در سال ۱۹۱۰ داشته است، هنگامی که گاراژ و کلبه کوچکی را در عمارت خود در نیوجرسی می ساخت. البته اجرای این ایده در مقیاس بزرگ، کار بسیار پیچیده تری بود. هر خانه نیاز به ۲۳۰۰ قطعه برای قالب بتن ریزی داشت و سازنده برای ریختن بتن تنها یک خانه، مجبور به خرید ۱۷۵۰۰۰ دلار تجهیزات بود. همین طور با آنکه ادیسون تلاش می نمود تا خانه های خود را زیبا و پیشرفته توصیف کند، مردم آنها را یک ارتقاء برای مردم محله های فقیرنشین می دانستند، و نه یک گزینه مطلوب برای زندگی.

 

ساخت چند نمونه خانه بتنی

علی رغم عدم رغبت عموم، شرکت ادیسون چند خانه بتنی در نیوجرسی احداث نمود که بعضی از آنها همچنان سرپا هستند. ادیسون اجازه نداد تا انگیزه اش در استفاده از بتن از بین برود. قبل از ورشکست شدن شرکت، به صنعت مبلمان منزل روی آورد. از کابینت بتنی گرامافون گرفته تا پیانوی بتنی و حتی سرویس خواب بتنی که از یک بتن جدید سبک وزن ساخته می شدند.

 

ساخت خانه بتنی فقط با یک بار بتن ریزی توسط توماس ادیسون!

خانه در حال ساخت با پرینتر ۳ بعدی

 

باز هم این چیزی نبود که عموم مردم به دنبالش باشند. شرکت سیمان پورتلند ادیسون میلیون ها دلار ضرر کرد و تلاش های وی در زمینه بتن بطور کامل پذیرفته نشد. به یقین او برتر از زمانه ای بود که در آن می زیست، چرا که نوآوری های امروزی در چاپ سه بعدی خانه های مقرون بصرفه را حداقل ۱۰۰ سال جلوتر، پیش بینی می کرد.

از خانه های ساخته شده توسط ادیسون که تا کنون باقی مانده اند، می توان به خانه هایی اشاره کرد که برای کارگران کارخانه قدیمی شرکت اینگر سول رند، سازنده تجهیزات و ابزارآلات بادی و غیره احداث نموده است.

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

1 دیدگاه در “ساخت خانه بتنی فقط با یک بار بتن ریزی توسط توماس ادیسون!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *