منظور از قلاویز و حدیده چیست؟

منظور از قلاویز و حدیده چیست؟

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۳ دقیقه

قلاویز و حدیده برای هر ماشینکاری بسیار مفید است. این ابزارها در صنایع تولید مصنوعات فلزی، خودروسازی، ساخت و ساز صنعتی و حتی تعمیرات ناوگان حمل و نقل و غیره کاربرد دارد. در ادامه به معرفی ابتدایی این ابزار برای دوستانی که شناختی از آن ندارند می پردازیم. با نیک تیک همراه باشید.

 

در چه مواقعی به قلاویز و حدیده نیاز داریم؟

 

منظور از قلاویز و حدیده چیست؟

 

اساسا این دو ابزار امکان ایجاد رزوه پیچ توسط کاربر را میسر می کند. یک قلاویز در قطعه ماده ایجاد رزوه مارپیچ می کند، در حالی که حدیده روی قطعه نر این کار را انجام می دهد. به عنوان مثال اگر شما پیچ و مهره را در نظر بگیرید، در ماشینکاری از قلاویز برای ایجاد رزوه در جداره داخلی مهره و از حدیده برای ایجاد رزوه روی سطح خارجی پیچ استفاده می شود.

 

منظور از قلاویز و حدیده چیست؟

 

نمونه ابتدایی قلاویز، نوع دستی آن می باشد. استفاده از این ابزار به زمان و نیروی زیادی احتیاج دارد. در ابتدا باید توسط دریل سوراخ مناسب سایز قلاویز در قطعه فلز ایجاد شود. سپس قلاویز دستی را در داخل سوراخ قرار داده و نیم دور ( ۱۸۰ درجه ) آن را در جهت ایجاد رزوه چرخانده و سپس ۴/۱ دور در جهت عکس می چرخانیم و این دو مرحله تکرار می شود تا کار به اتمام برسد.

 

منظور از قلاویز و حدیده چیست؟

 

واضح است که ترجیح داده می شود از قلاویز برقی استفاده شود، چرا که سختی کار را به دوش کشیده و مته ها را از شکستن حفظ می کند.

 

ابزار تعمیر رزوه

ابزار دیگری نیز وجود دارد که ممکن است با قلاویز و حدیده اشتباه گرفته شود. از این ابزار برای تعمیر رزوه استفاده می شود، در صورتیکه از قلاویز و حدیده فقط برای ایجاد شیار روی سطح فلز و تولید رزوه نو استفاده می شود. ابزار تعمیر رزوه، رزوه ها را صاف و یا اصلاح می کند.

 

منظور از قلاویز و حدیده چیست؟

 

این ابزار بیشتر شبیه پیچ و مهره می باشد، با این تفاوت که در رزوه های آنها شکاف های وجود دارد. این شکاف ها به اندازه شکاف هایی که روی قلاویز و حدیده دیده می شوند، بارز نیستند. علاوه براین در کیت تعمیر، سوهان های رزوه نیز وجود دارد که گام شیارهای آنها متفاوت است. با این سوهان ها شما می توانید رزوه های روی پیچ را با سوهان کاری و یا اره کاری تعمیر نمایید. فقط باید دقت کنید که شیارهای سوهان کاملا با شیارهای پیچ موازی باشد.

 

منظور از قلاویز و حدیده چیست؟

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها: , , , ,