چند سوال از مدیر تولید تراز لیزری بوش درباره تفاوت بین لیزر سبز و قرمز

چند سوال از مدیر تولید تراز لیزری بوش درباره تفاوت بین لیزر سبز و قرمز

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۳ دقیقه

در این مقاله مصاحبه ای با آقای Jordan Majstorovic مدیر تولید بخش تراز لیزری بوش قرار داده شده و سوالاتی از ایشان در مورد تفاوت ترازهای لیزری سبز و قرمز پرسیده شده است. با نیک تیک همراه باشید.

 • کمی در مورد لیزر سبز و وجه تمایز آن صحبت کنید؟

تراز لیزری قرمز سالهاست که بصورت استاندارد در سایت کارگاهی استفاده می شوند. اما لیزرهای سبز تا ۴ برابر روشن تر از لیزر قرمز بوده که سبب داشتن بهترین دید در روشنایی محیط کار می شود.

لیزرهای سبز قدیمی از فن آوری تبدیل رنگ لیزر بهره می بردند که از دیود لیزر قرمز، بواسطه وجود تبدیل، لیزر سبز تولید می شد. اما لیزر سبز امروزی بواقع سبز می باشد.

 

چند سوال از مدیر تولید تراز لیزری بوش درباره تفاوت بین لیزر سبز و قرمز

 

 • چگونه یک ساختمان ساز تشخیص دهد که کدام تراز لیزری ، قرمز یا سبز برای کار مورد نظر مناسب است؟

شرایط کاری و محیطی مهمترین عوامل در انتخاب لیزر سبز یا آبی می باشد. در بسیاری از مواقع هر دو لیزر برای انجام کار مناسب می باشند، اما در شرایطی خاص لیزر سبز برتر می باشد، به عنوان مثال هنگامی که فواصل زیاد بوده و یا نور محیط طبیعی باشد ( نه نور در فضای بسته )، در این شرایط نور برتر، لیزر سبز خواهد بود چراکه دید بهتری برای چشم کاربر خواهد داشت.

 

 • آیا شرایط کاری وجود دارد که لیزر قرمز بهتر از لیزر سبز باشد؟

لیزر قرمز همچنان در اکثر پروژه ها کاربرد دارد. اما لیزر سبز، بهترین برای مکان های با روشنایی زیاد همچون ساختمان در حال ساخت که هنوز دیوارهای کناری آن ساخته نشده و نور خورشید بدون هیچ مانعی، محیط را روشن می کند، می باشد.

اگر استادکار و کاربر حرفه ای نیازی به نور خیلی روشن لیزر و برد طولانی نداشته باشد، ترازهای لیزری قرمز که ارزان قیمت تر هستند، کافی می باشند. اما لیزر سبز از عهده هر آنچه که لیزر قرمز انجام می دهد بر می آید و مشکلی هم با نور زیاد محیط ندارد.

 

 • چرا لیزر سبز خیلی گران تر از لیزر قرمز می باشد؟

دیودهای لیزر سبز گران تر بوده و همچنین تعداد محدودی تولید کننده دارد و تقاضای کمتری هم برای آن در بازار نسبت به لیزر قرمز وجود دارد. مهمتر اینکه دیود لیزر سبز گرمای بیشتری تولید نموده و انرژی بیشتری مصرف می کند که چالش هایی ایجاد نموده است. البته طراحی جدیدی وجود دارد که نمونه آن فن آوری ویزیمکس (VisiMax) بوش می باشد که بطور خودکار میزان مصرف انرژی را سرشکن نموده و باعث محبوبیت بیشتر لیزر سبز در بازار می شود.

 

 • اولین بار چه زمانی لیزر سبز وارد کار شد و چه ابزاری بود؟

خطوط لیزر سبز چیز جدیدی در کارگاه ها نیستند. تفاوت در زمان حال در این است که این ابزارها مقرون بصرفه تر شده اند. فن آوری دیود هم بهتر و هم ارزان تر شده است که سبب گسترش یافتن تعداد مصرف کننده ها شده است. ابزاری که لیزر سبز دارد امروزه ۲۵% از هم ردیف قرمز خود بسته به مدل گران تر است. لیزر سبز به طور طبیعی مصرف انژری بیشتری دارد که این امر هم با ارتقاء فن آوری لیزر و منبع تغذیه ابزار، این لیزر را قابل استفاده در هر زمینه ای نموده است.

 

 • حدس میزنم برد بلندتر لیزر سبز بخاطر این است که فرکانس این نور بالاتر از نور قرمز است، پس چرا تازه وارد بازار شده اند؟

همانطور که گفته شد پرتو سبز تا ۴ برابر بهتر از پرتو قرمز قابل رویت است و اگرچه در فضای بسته قابل استفاده است، بطور اختصاصی مناسب مکان های پر نور نیز می باشد. بخاطر خروجی قوی تر این لیزر، دمای کار آن نیز بالاتر می باشد که امکان صدمه ابزار از دمای بالای محیط نظیر تابش مستقیم نور آفتاب نیز بوجود می آید.

ترازهای لیزری بوش با استفاده از فن آوری ویزیمکس بر این مشکل فائق آمده است. این فن آوری انحصاری مدام دمای لیزر را بررسی نموده به نحوی که دیود بدون عیب به فعالیت خود ادامه داده و خطوط لیزر با بهترین رویت را تولید کند در حالیکه سلامت ابزار نیز حفظ شود.

خلاصه اینکه این فن آوری انحصاری یک فرصت برد-برد می باشد. هم از گرم شدن بیش از حد دیود لیزر جلوگیری می کند که سبب طول عمر ابزار می شود و هم با تنظیم خودکار مصرف انرژی، امکان استفاده طولانی تر از ابزار را میسر می کند.

 

چند سوال از مدیر تولید تراز لیزری بوش درباره تفاوت بین لیزر سبز و قرمز

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

1 دیدگاه در “چند سوال از مدیر تولید تراز لیزری بوش درباره تفاوت بین لیزر سبز و قرمز

 1. با عرض سلام و تشکر از مطلب بسیار خوبتون
  یک سوال دارم و اون هم این که آیا ماژول های لیزر خطی در بازار ایران در دسترس هستند؟ البته منظورم تراز لیزری نیست
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , ,