آچار جغجغه چگونه کار می کند؟

آچار جغجغه چگونه کار می کند؟ (توضیح به همراه عکس)

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۳ دقیقه

آچار جغجغه نوعی از آچار با مکانیزم هرزگردی برای راحتی کار کردن است. این نوع آچار بطور ساده از یک چرخ دنده و یک یا دو ضامن فنردار تشکیل شده است. در معرفی عملکرد این آچار در این مقاله از یک آچار جغجغه استنلی به عنوان نمونه استفاده شده است. با نیک تیک همراه باشید.

آچار جغجغه چگونه کار می کند؟

 

همین که چرخ دنده می چرخد، انتهای ضامن، بسمت بالای دنده می لغزد و سپس به شیار بعدی سقوط می کند. این عملکرد، دلیل همان صدای جغجغه است که از آچار شنیده می شود.

 

آچار جغجغه چگونه کار می کند؟

 

اما اگر چرخ دنده در جهت دیگر دوران کند، انتهای ضامن به داخل شیار فشار آورده و از دوران چرخ دنده جلوگیری می کند. در این حالت آچار وظیفه معمول خود یعنی باز ، و یا بستن پیچ را انجام می دهد.

 

آچار جغجغه چگونه کار می کند؟

 

حال اگر از طرف دیگر آچار استفاده کنیم، جهت چرخش پیچ برعکس می شود.

 

آچار جغجغه چگونه کار می کند؟

 

اما اکثر آچار جغجغه ها دارای دو ضامن و یک کلید اهرمی می باشند. وظیفه این کلید اهرمی، انتخاب ضامن دومی برای برعکس نمودن جهت دوران آچار می باشد.

 

آچار جغجغه چگونه کار می کند؟

 

رابطه تعداد دندانه های چرخ دنده و دوران آچار

تعداد دندانه های چرخ دنده هر چه بیشتر باشد، کمان دوران کوتاه تر بوده در نتیجه در مکان هایی که جای دست کم است و آچار فضای دوران کمی دارد، حرکت های کم دست هم، می تواند پیچ را بچرخاند. همینطور در مورد آچار های یک سر جغجغه، هر چه تعداد دندانه ها بیشتر باشد، پیچ و مهره سریعتر در آچار جا می خورد. به عنوان مثال اگر چرخ دنده، ۱۵ دندانه داشته باشد پس زاویه ۳۶۰ درجه به ۱۵ زاویه و کمان ۲۴ درجه تقسیم می شود. چنانچه فضای آزاد برای حرکت دست شما کمتر از این زاویه یعنی ۲۴ درجه باشد، کارایی آچار جغجغه رضایت بخش نخواهد بود. حال آنکه اگر تعداد دندانه ۳۰ عدد باشد، این زاویه به ۱۲ درجه کاهش می یابد.

 

آچار جغجغه چگونه کار می کند؟

 

اما شرکت استنلی STANLEY به تازگی یک آچار جغجغه روانه بازار نموده که دو برابر آچارهای جغجغه ای ۶۰ دندانه ای، دسترسی بهتری در مکان های کم جا و تنگ ارائه می دهد.

چرخ دنده این آچار ۱۲۰ دندانه دارد!

 

آچار جغجغه چگونه کار می کند؟

 

تعداد زیاد این دندانه ها باعث می شود که این آچار در دوران ناچیز ۳ درجه ای هم کارایی داشته باشد، که این زاویه در آچارهای ۶۰ دندانه ای، ۶ درجه می باشد. این بدان معنی است که آچار جدید استنلی نیاز به نصف فضای باز مورد نیاز آچار ۶۰ دندانه ای دارد.

 

آچار جغجغه چگونه کار می کند؟

 

سایر ویژگی های آچار جغجغه ای استنلی که می توان از آنها نام برد:

  • گارانتی مادام العمر.
  • دکمه آزادکن سریع جهت جدا نمودن و تعویض آسان سوکت ها.
  • دسته با نقش برجسته که سبب کنترل آسان ابزار و راحتی کاربر می باشد.
  • پوشش آب کاری کروم سیاه، که در برابر زنگ زدگی و خورده شدن مقاومت می کند.
  • کم حجم و کوچک بودن کلید معکوس کننده دوران، از تعویض ناخواسته آن جلوگیری نموده، همچنین امکان کار فقط با یک دست را ایجاد نموده است.

 

نحوه کار آچار جغجغه

 

آچار جغجغه چگونه کار می کند؟

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

6 نظر برای “آچار جغجغه چگونه کار می کند؟ (توضیح به همراه عکس)

  1. توضیحات کامل نبود در تصویر آچار جغجغه ای استنلی دنده بزرگتر حول یک محور خارج از مرکز می چرخد. چرا !؟و اینکه خود ضامن چگونه قفل می شود تا به همراه چرخ بزرگتر نچرخد؟ ممنون میشم اگه کاملتر توضیح بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها: , , , , , , , ,