پیشگیری از ایجاد بخار شیشه در فصل های سرد

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۳ دقیقه

در این مطلب منابع تولید کننده رطوبت و نحوه شناسایی آنها که باعث ایجاد بخار شیشه می شود نشان داده خواهد شد. تنها ابزار مورد نیاز، یک رطوبت سنج ارزان قیمت می باشد. با نیک تیک همراه باشید.

بعضی از منازل در زمستان همین که دما به ۴ درجه می رسد با مشکل تعرق شیشه های داخل مواجه هستند.

حتی عایق بندی ها و خود چارچوب پنجره نیز خیس می شوند. این مشکل در خانه های تازه ساز هم که به خوبی عایق بندی شده است، قابل رؤیت است.

پیشگیری از ایجاد بخار شیشه در فصل های سرد

اگر شما هم با این مشکل مواجه شده اید، ممکن است رطوبت داخل منزل شما کمی زیاد باشد. با داشتن پنجره دوجداره، در شب های سرد با دمای ۴ درجه سلسیوس، حتی میزان رطوبت ۵۰ تا ۵۵ درصد هم روی شیشه ها بخار تولید نمی کند. اما اگر رطوبت نسبی بالاتر به عنوان مثال ۶۰ یا ۷۰ درصد باشد پنجره ها بخار را تبدیل به مایع نموده تا رطوبت هوا را بکاهند و به بازه ۵۵ درصد برسانند.

پیشگیری از ایجاد بخار شیشه

خانه های جدید خیلی محکم و عایق ساخته می شوند به دلایل زیادی این نوع ساخت مزیت است اما یک عارضه جانبی این روش عدم اجازه فرار و خروج آسان رطوبت تولید شده در ساختمان است.

راه های گوناگونی برای حل این مشکل وجود دارد اما پیش از همه، خرید یک رطوبت سنج ارزان به شما کمک می کند تا رطوبت نسبی داخل ساختمان را رصد کنید. این وسیله کمک می کند تا شما بتوانید مشکل را ردیابی کنید و تأثیر تغییراتی را که ایجاد نموده اید، رؤیت کنید.

گاز طبیعی و پروپان در هنگام سوختن، رطوبت زیادی تولید می کند. استفاده زیاد از شومینه هم رطوبت را بالا می برد. با استفاده از رطوبت سنج می توانید تولید زیاد رطوبت را در هنگام استفاده از شومینه رصد کنید.

میزان آب که در کارهای روزمره بخار میشود:

پیشگیری از ایجاد بخار شیشه در فصل های سرد

همچنین ممکن است منزل جدید شما همچنان در مرحله خشک شدن باشد. بتن، چوب و سایر وسایل بسته به شرایط ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می کشد تا خشک شود. این یکی را نمی شود کنترل کرد اما در غروب های سرد می توانید با ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باز گذاشتن درب ها، هوای مرطوب گرم را از منزل خود تخلیه کنید. بعد از بستن درب ها، همین که دمای داخل دوباره به حالت عادی برگشت، رطوبت سنج کاهش رطوبت را نشان خواهد داد و با گذشت فصل سرمای بعدی, دیگر مشکل رطوبت مصالح رفع خواهد شد.

گاهی اوقات، تعرق شیشه ها در آغاز فصل سرما ظاهر می شود که دلیلش آن است که رطوبت باقیمانده از تابستان شرجی گذشته در ساختمان در حال خشک شدن بوده و پس از چند هفته این رطوبت از بین می رود.

اگر هیچکدام از اینها مشکل شما نبود، به دنبال منابع دیگر تولید رطوبت بگردید. از منابع رایج رطوبت می توان به داشتن گلدان های زیاد اشاره نمود که این هم قابل کنترل است. اما بعضی منابع قابل کنترل نیست، نظیر رطوبت زمین که از دال بتنی زیرین به بالا می آید.

 

پیشگیری از ایجاد بخار شیشه در فصل های سرد

 

در نهایت در صورت عدم تشخیص منبع مشکل ، با بازرسان ساختمان در مورد مشکلات رطوبت که در منطقه سکونت شما رایج است مشورت کنید و یا از یک کارشناس که مسلط به تشخیص مشکل رطوبت و متعاقب آن کپک ها است کمک بخواهید.

 

پیشگیری از ایجاد بخار شیشه در فصل های سرد

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

2 نظر برای “پیشگیری از ایجاد بخار شیشه در فصل های سرد

  1. باسلام،هیچکدام از این روشها،موثر نیست،من از بخاری ژاپنی که رطوبت استفاده میکنه دارم،محلول گلیسیرین جواب نمیده،یه چیزی معرفی کنید که تولید بخار نکنه،پنجره خانه از پنجره های کشویی آلومینیومی قدیمی است.

    ممنونم از شما عزیز ان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها: , , , , ,