سیم کشی برق آلومینیومی ساختمان و احتمال آتش سوزی!

سیم کشی برق آلومینیومی ساختمان و احتمال آتش سوزی!

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۳ دقیقه

چنانچه منزل شما قدیمی باشد، ممکن است در سیم کشی برق آن از سیم آلومینیومی نیز استفاده شده باشد. اگر معلوم شد که در منزل شما از سیم آلومینیومی استفاده شده، بدانید که در این حالت احتمال آتش سوزی وجود دارد. در ادامه با نیک تیک همراه باشید.

 

سیم کشی برق آلومینیومی ساختمان و احتمال آتش سوزی!

 

البته در خود این سیم کشی برق مشکلی وجود ندارد، چرا که آلومینیوم رسانای ایمنی برای انتقال برق است. مشکل در نقاط اتصال است. مشکل اکسیداسیون در سطح سیم آلومینیومی سبب ضعیف شدن اتصال می شود.

 

سیم کشی برق آلومینیومی ساختمان و احتمال آتش سوزی!

 

همچنین آلومینیوم و مس دو فلز غیر مشابه اند و در حضور یک الکترولیت، محل اتصال آنها دچار خوردگی گالوانیک شده و این گونه اتصالات به مرور زمان ناپایدار می شوند. کمیسیون امنیت کالای مصرفی ایالات متحده (CPSC) در گزارشی اعلام کرده است که خانه های با سیم کشی آلومینیومی ۵۵ برابر بیشتر از خانه های با سیم کشی مسی ممکن است دچار خطر آتش سوزی الکتریکی شوند!

 

سیم کشی برق آلومینیومی ساختمان و احتمال آتش سوزی!

 

اما راه حل در صورت وجود این مدل سیم کشی برق چیست؟

در بسیاری از مواقع تعویض کامل سیم کشی منزل نمی تواند راه حلی عملی باشد. انجام این کار یعنی شکافتن دیوارها و سقف ها. اما یک استاد برق کار می تواند با اضافه نمودن یک قطعه کوتاه سیم مسی به سر تمامی سیم های آلومینیومی، نقاط اتصال شبکه سیم کشی برق را ایمن کند. با انجام این کار بجای آلومینیوم این سیم مسی است که به هر یک از  کلیدها، پریزها و یا سایر وسایل مرتبطه وصل می شود.

کانکتورهای متنوعی برای این کار تولید شده است که به عنوان نمونه، کانکتور آلومیکن (AlumiConn) مورد تایید CPSC و همچنین شرکت های بیمه ایالات متحده می باشد. این کانکتور یک اتصال ایمن مکانیکی بین سیم ها ایجاد می کند. ورودی های مجزا از در هم شدن سیم ها جلوگیری می کند.

 

سیم کشی برق آلومینیومی ساختمان و احتمال آتش سوزی!

 

وجود یک مانع سیلیکونی نارسانا، خوردگی اتصال را کاهش می دهد. قسمت فلزی این کانکتور گالوانیزه بوده و پیچ های آن نیز نیکل اندود شده است. کاربرد آن نیز در اتصال سیم های آلومینیوم به آلومینیوم، آلومینیوم به مس و همچنین مس به مس می باشد. در ضمن در دو مدل دو پورت و سه پورت ارائه می شود. فقط اینکه به دلیل حجیم بودن این کانکتورها، ممکن است مجبور به تعویض و بزرگ تر نمودن جعبه عای تقسیم شوید.

 

مشخصات کانکتور سیم مس به سیم آلومینیوم AlumiConn

حداکثر ولتاژ ۳۰۰ ولت
حداقل سایز سیم آلومینیومی ۱۲
حداکثر سایز سیم آلومینیومی ۱۰
حداقل سایز سیم مسی ۱۸
حداکثر سایز سیم مسی ۱۰
حداکثر دما ۱۰۵ درجه سانتیگراد
درجه اشتعال V-2

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,